Socialinio dalyvumo ugdymo paslauga asmenims su regos sutrikimais

Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Agentūra), įgyvendindama Asmens su negalia dalyvumo užtikrinimo 2024–2026 metų veiksmų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2023 m. rugsėjo 25 d. įsakymu Nr. A1-622 „Dėl Asmens su negalia dalyvumo užtikrinimo 2024–2026 metų veiksmų plano patvirtinimo“, 1.1.2 priemonę „Organizuoti socialinio dalyvumo ugdymo paslaugą asmenims su regos sutrikimais“, organizuoja socialinio dalyvumo ugdymo paslaugos asmenims su regos sutrikimais teikimą.

Socialinio dalyvumo paslaugos tikslas – atsižvelgiant į individualius asmenų su regos sutrikimais poreikius, specialistų teikiamomis paslaugomis ugdyti orientacijos aplinkoje ir savarankiško judėjimo (mobilumo), kasdienius ir komunikacijos įgūdžius, lavinti psichologinius įgūdžius, suteikti žinių apie dalyvavimo darbo rinkoje galimybes, siekiant didinti jų galimybes ir pajėgumą visapusiškai ir veiksmingai dalyvauti visuomenės gyvenime.

Socialinio dalyvumo paslaugą gali gauti asmenys su regos sutrikimais nuo 16 metų, kuriems taikomas Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas ir kuriems gydytojo oftalmologo nustatytas abiejų akių regėjimo funkcijų susilpnėjimas:

  • geriau matančios akies regėjimo aštrumas su korekcija yra ne didesnis kaip 0,05 arba geriau matančios akies regėjimo akipločio koncentrinis
  • susiaurėjimas iki 10 laipsnių nuo fiksacijos taško;
  • geriau matančios akies regėjimo aštrumas su korekcija ne didesnis kaip 0,3 arba geriau matančios akies akipločio koncentrinis susiaurėjimas iki
  • 20 laipsnių nuo fiksacijos taško;
  • prioritetas gauti Paslaugą teikiamas 1 punkte nurodytiems asmenims, kurie dėl šios Paslaugos teikimo kreipiasi pirmą kartą.

Pažymėtina, kad:

  • Pagal sudarytą individualų Paslaugos teikimo planą asmeniui su regos sutrikimais bus ugdomi orientacijos aplinkoje ir savarankiško judėjimo (mobilumo) įgūdžiai, mokoma naudotis baltąja lazdele, ugdomi savitarnos įgūdžiai, mokoma savarankiškai atlikti pagrindinius namų ruošos darbus. Taip pat pagal poreikį bus mokoma dirbti kompiuteriu su įdiegtomis asmenims su regos sutrikimais pritaikytomis balso sintezės programomis, naudotis ir rašyti kompiuterio klaviatūra akluoju būdu, Brailio rašto, skaityti dokumentus su ekrano skaitymo programa, bus teikiama psichologo pagalba bei suteikiama informacija apie dalyvavimo darbo rinkoje galimybes.
  • Su regos sutrikimus turinčiu asmeniu dirbs kvalifikuotų specialistų komanda (socialinis darbuotojas, medicinos psichologas, specialusis pedagogas (tiflopedagogas), kompiuterinio raštingumo specialistas.
  • Paslaugos teikimo trukmė ir turinys kiekvienam asmeniui bus nustatomas individualiai pagal poreikį.
  • Paslauga bus teikiama grupėse ir individualiai asmenims su regos sutrikimais pritaikytose patalpose.
  • Ši Paslauga, įskaitant apgyvendinimo bei maitinimo paslaugas, bus suteiktos nemokamai.

Socialinio dalyvumo paslaugos teikimo vieta yra Kaune, VŠĮ LASS pietvakarių centre, adresu: Savanorių pr. 206, 50193 Kaunas. Paslauga pradedama teikti nuo 2024 m. rugsėjo 2 d. Asmenims, kurie dalyvaus mokymuose centre, bus suteikiamas nemokamas apgyvendinimas ir maitinimas. Paslauga gali būti teikiama tiek grupėms, tiek individualiai, atsižvelgiant į kiekvieno dalyvio poreikius.
Dėl detalesnės informacijos kviečiame kreiptis į paslaugos koordinatorę Dainą Vitkauskienę tel. 0 699 32790 arba el. paštu daina@lass.lt.