Birželio pabaigoje Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode vyko projekto „Kuriančios bitutės“ atidarymo renginys „Bičių piknikas“. Renginio tikslas – paskatinti jaunas moteris imtis verslo mažesniuose miestuose ir kaimo vietovėse bei suteikti joms praktinių žinių, įkvėpimo ir bendruomenės palaikymą. Renginyje susibūrę daugiau nei 150 moterų iš įvairių Lietuvos regionų įrodė, kad verslas gali prasidėti ir nuo uogienės ar meilės gamtai.

Remiantis naujausiais GEM (Global Entrepreneurship Monitor) duomenimis, Lietuvoje aktyviausiai verslą kuria 18–34 metų jaunimas, tačiau ypač regionuose jauniems žmonėms vis dar trūksta prieigos prie kokybiškų mokymų ir ypač mentorių pagalbos.

„Vos 30 % visų individualių įmonių savininkų Lietuvoje yra moterys, o regionuose šis rodiklis dar mažesnis. Norime keisti šią situaciją”, – programos tikslais dalijosi „Kuriančios bitutės“ koordinatorė Lauryna Olertaitė.

Unikali mokymų metodika

Programa „Kuriančios bitutės“ – tai beveik 10 mėnesių trunkanti nemokama verslumo programa, skirta būtent 18–30 metų amžiaus moterims iš regionų. Ji apima gyvus verslo procesų mokymus, mentorystę, tarptautinius vizitus, praktines dirbtuves ir galimybę verslo idėjas pristatyti investuotojams.

Programa „Kuriančios bitutės“ siekia ne tik mokyti verslo įgūdžių, bet ir priartinti verslą prie gamtos, skatina tvarų, bendruomenišką, autentišką požiūrį į veiklą. Dėl to visi mokymai vyksta gamtos apsuptyje, remiantis biomimikrijos metodika – gamtos procesų stebėjimu ir perkėlimu į žmogaus veiklą.

„Bitučių” programa – tai gyvas tiltas tarp mokslo ir kasdienio gyvenimo: ateiname pas žmones ten, kur jie gyvena ir kuria, kad drauge parodytume, jog verslas prasideda nuo rūpesčio savo kraštu ir artimaisiais. Kai mentorystė, gamtos pažinimas ir universiteto tarpdalykinės žinios susitinka, gimsta netikėčiausi verslo sprendimai”, – teigia VDU Ekonomikos ir vadybos fakulteto partnerysčių profesorė Simona Šimulytė, viena iš šios mokymo programos kūrėjų.

Tvarumas – ne tik tema, bet ir vertybė

Dauguma „Bičių piknike” dalyvavusių moterų jau dabar plėtoja prasmingą veiklą – nuo rankų darbo kosmetikos, muilų, uogienių, fermentuotų daržovių, žolelių arbatų ar medaus produktų, iki edukacinių stovyklų, siuvimo ar keramikos dirbtuvių. Tačiau, pasak jų, dažnai trūksta ne tik praktinių žinių, bet ir palaikymo ar drąsos savo veiklą paversti tvariu verslu.

„Iš tiesų kai kurios verslo idėjos nustebina savo unikalumu. Pasirodo, baltiškąją keramiką ir kitus gaminius galima gaminti ir iš kavos tirščių. Tai puikiai įrodė „Kavatūta”, kurie išrado ir užpatentavo lipdymo iš kavos tirščių technologiją. Ši technologija leidžia pajusti ekologiškąjį gamtos ratą bei į jį puikiai integruotą keramikos meną. Ir visa tai vyksta ne kažkur egzotiškose šalyse, o čia, Lietuvoje”, – moterų verslumu stebėjosi L. Olertaitė.

„Norėjome parodyti, kad verslo svajonei nereikia didmiesčio – užtenka idėjos, bendruomenės palaikymo ir meilės gamtai. Išskirtinumas tas, kad šiame renginyje, kaip ir prasidėsiančioje mokymų programoje, sujungiame kūrybines dirbtuves, biomimikriją ir tarptautines, ES finansuojamas galimybes“, – kalbėjo Lauryna Olertaitė, programos koordinatorė.

Gyvos istorijos – gyvas įkvėpimas

Renginyje netrūko nei įkvėpimo, nei praktinės naudos – vyko diskusijos, kūrybinės dirbtuvės, gamtos terapija, aktyvios veiklos, kurių tikslas – paskatinti jau verslus kuriančias jaunas jaunas moteris tinklaveikai, o tik svajojančioms apie nuosavą verslą – pasisemti idėjų, rasti patyrusių mentorių. Renginio metu dalyvės turėjo galimybę išgirsti ir žinomų Lietuvos verslininkų patirtis.

Biotechnologijų įmonės „Nando“ įkūrėjas Justinas Taruška dalijosi įžvalgomis apie tai, kaip verslas auga kartu su žmogumi. „Vienas dalykas yra vadovauti sau, kita – komandai. Kiekviename etape reikalingos naujos kompetencijos. Labai anksti tai supratau, todėl stengiausi mokytis ir kaupti žinias įvairiose srityse. Tobulėjimas – būtinas, nes sustojus tau – sustoja ir tavo veikla“, –  įsitikinęs J. Taruška.

Tuo tarpu „Gyvas maistas“ įkūrėjas Henrikas Gordinskis akcentavo, kad verslas neretai gimsta iš būtinybės. „Pirmąjį verslą pradėjau būdamas 17-os, nes būtent tada tapau tėčiu. Užgriuvusios atsakomybės skatino veikti. Tąkart pradėjau nuo gėlių prekybos, šiandien – su žmona gaminame natūralų maistą ir organizuojame edukacijas savo sodyboje. Svarbu pradėti, net jeigu tai bus nedidelė veikla. Kas žino, gal tai ateityje tarps stabiliu verslu, kaip tai atsitiko mums”.

Komikė Aistė Krušinskaitė kalbėjo apie asmeninį virsmą, kūrybą ir laisvę veikti. Anot Aistės, net ir nutikusi nelaimė gali tapti kelione į verslą. „Anksčiau aš niekam nebuvau įdomi, o dabar, kai atsisėdau į neįgaliojo vežimėlį, kviečia ir didžiosios įmonės pasidalinti savo istorija ar gera juoko doze įkvėpti aplinkinius”, – juokavo komikė A. Krušinskaitė.

Dabartinė jaunoji karta – veikli, ieškanti, greitai prisitaikanti – turi visas galimybes keisti ne tik save, bet ir regioninį verslo žemėlapį Lietuvoje. Šią mintį puikiai atspindi diskusijoje dalyvavęs Simonas Vakaris Savickis, septyniolikmetis kūrybinės agentūros „Story Craft Agency“ įkūrėjas.

„Man svarbiausia buvo turėti erdvę ir laisvę kurti, taip pat svarbus buvo palaikymas. Visada buvau mokomas matyti visumą, o ne tik idėją. Kai žiūri plačiau, tada atsiranda minčių, įkvėpimo, jėgų ir motyvacijos eiti pirmyn“, – įsitikinęs Simonas Vakaris.

Liepos  1-5 d. vyksta papildoma 18-30 metų amžiaus merginų registracija

Pernai atliktas VDU Socialinio verslumo tyrimas atskleidė, kad 60 % jaunų moterų regionuose domėtųsi verslu, jei turėtų daugiau praktinių žinių ir mentorių palaikymo. Matydami šį poreikį Vytauto Didžiojo universitetas su Europos socialinio verslumo institutu ir tarptautiniais partneriai EOI (Ispanija) ir CESIE (Italija) sukūrė unikalią verslumo akseleravimo programą „Kuriančios bitutės“.

Ši programa kviečia dalyvauti 18-30 metų aktyvias moteris iš kaimo vietovių ir mažesnių miestų. Pasak programos koordinatorės Laurynos Olertaitės, „Kuriančių bitučių“ programa orientuota būtent į jaunų merginų ugdymą. Žadama suteikti ne tik techninius verslo valdymo įgūdžius, bet ir asmeninį dalyvių augimą, emocinį atsparumą bei tvarų požiūrį į veiklą”.

„Įmonės steigimo procesą ar bazinius reklamos įrankius išmokti galima greitai. Daug sunkiau – suprasti, kuo tavo verslas iš tikrųjų naudingas. Jaunoms moterims labai svarbus veiklos prasmingumas, bendruomenės palaikymas ir galimybė augti ne tik kaip verslininkėms, bet ir kaip kūrėjoms“.

Liepos 11 d. VDU Botanikos sodo Mokslo skyriuje prasidės pirmoji „Kuriančių bitučių“ programos dalis. Bus pakartotinai pristatoma pilna mokymų programa, moterys taip pat dalyvaus edukacijose, susipažins su universiteto mokslininkų atliekamais tyrimais ir sužinos, kaip gamtos dovanas integruoti į savo verslo idėją.

Registracija į liepos 11 d. susitikimą vyksta čia:

https://forms.gle/1WTQq9ktAcyQ4P9r5

Daugiau informacijos: www.kurianciosbitutes.lt.

Dalinai finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išsakytos nuomonės ir požiūriai yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos socialinio fondo agentūros požiūrį ir nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją teikianti institucija negali būti už jas atsakingos. Projekto Nr.ESF-SI-2023-SKILLS-01-0035.

Teksto autorius: Laima Petraitytė

Kontaktai žiniasklaidai:
Lauryna Olertaitė
Programos koordinatorė
Tel. +370 628 10216
El. paštas: kurianciosbitutes@gmail.com
www.kurianciosbitutes.lt.