Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena – vis dar galima teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano skatinamąją finansinę priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ (priemonė). Šiuo metu priimamos paraiškos tik lengvatinėms paskoloms gauti. Paraiškas galima teikti iki spalio 31 d. 17.00 val., tačiau ne ilgiau nei pasiekiama paraiškų priėmimo etapui skirta lėšų suma. Paraiškos priimamos tik darbo dienomis nuo 8.00 val. iki 17.00 val.
Primintina, kad paraiškų teikimo etapui skirta 5 mln. eurų, o pagal priemonę remiamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir (ar) amoniako išmetimus mažinančių bei oro kokybę gerinančių technologijų diegimas ūkyje (privaloma veikla), biodujų gamyba iš gyvulininkystėje susidarančio mėšlo ir kitų biologiškai skaidžių žemės ūkio atliekų. Taip pat remiamos investicijos į perėjimą prie aukštesnių nei pareiškėjui privalomi ūkinių gyvūnų gerovės standartų.
Finansavimo gali kreiptis tiek fiziniai asmenys, turintys Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatyme nustatyta tvarka savo vardu įregistruotą ūkininko ūkį, tiek juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą.
Reikalavimas dėl žemės ūkio valdos registravimo netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja tik iš savo narių valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba supirktus iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.
Paskolos suma ir teikimo sąlygos
Vienam paskolos gavėjui gali būti suteikta 200 000 Eur lengvatinė paskola. Lengvatinės paskolos lėšomis gali būti apmokėta 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.
Ilgiausias laikotarpis, kuriam gali būti suteikta lengvatinė paskola, – 5 metai nuo paskolos sutarties su finansų tarpininku pasirašymo, o kreipiantis paskolos tik apyvartiniam kapitalui – 3 metai nuo paskolos sutarties su finansų tarpininku pasirašymo. Vienam paskolos gavėjui pagal priemonę gali būti suteikta tik viena paskola.
Kokia lengvatinė paskola suteikiama?
Atkreiptinas dėmesys, kad lengvatinių paskolų numatytoms veikloms vykdyti palūkanos yra mažesnės nei rinkoje – jos skaičiuojamos tik finansų tarpininkų daliai. Lengvatinės paskolos lėšomis gali būti apmokama 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.
Paskolos lėšomis iki 100 proc. galima finansuoti tiek tinkamų investicijų į materialųjį, nematerialųjį, biologinį turtą įsigijimą, taip pat ir sumokėtą PVM, tiek papildyti apyvartinį kapitalą. Apyvartiniam kapitalui papildyti skirtos paskolos lėšomis galima finansuoti trumpalaikio turto įsigijimą, debitorinius įsipareigojimus, darbo užmokestį, kitus mokesčius bei apyvartines išlaidas, būtinas ūkinei veiklai vykdyti. Tai palengvina ūkininkams sezoninius iššūkius, leidžia stabilizuoti veiklą, efektyviau valdyti finansinius srautus ir planuoti ilgalaikes investicijas.
Vienam galutiniam naudos gavėjui iš priemonės lėšų gali būti suteikiama viena paskola ir tik vieną kartą.
Kaip gauti lengvatinę paskolą?
Norint gauti lengvatinę paskolą būtina atitikti nustatytus tinkamumo gauti paskolą kriterijus, nustatytus konkrečios priemonės įgyvendinimo taisyklėse, – atitiktį jiems patvirtina NMA, išduodama 6 mėnesius galiojančią pažymą. Gavusieji NMA pažymą, patvirtinančią jų tinkamumą gauti lengvatinę paskolą, toliau dėl paskolos jau gali kreiptis į finansų tarpininkus, kurių sąrašas skelbiamas NMA interneto svetainėje bei ILTE interneto svetainėje.
Finansų tarpininkas, įvertinęs pareiškėjo tinkamumą gauti lengvatinę paskolą, priima sprendimą dėl jos suteikimo. Priėmus teigiamą sprendimą, pareiškėjas kviečiamas pasirašyti paskolos sutarties su finansų tarpininku.
Pareiškėjas, gaunantis lengvatinę paskolą, prisiima įgyvendinimo bei administravimo taisyklėse nustatytus įsipareigojimus ir jų privalo laikytis iki paskolos finansų tarpininkui sugrąžinimo.
Daugiau informacijos
Paraiškos dėl lengvatinės paskolos ir su ja teikiami dokumentai NMA turi būti pateikti užpildžius elektroninę formą asmeniškai ar per įgaliotą asmenį Žemės ūkio ministerijos informacinės sistemos (ŽŪMIS) interneto prieigoje adresu www.zumis.lt.
Atkreipiame dėmesį, jog paraiškos priimamos tik darbo dienomis nuo 8.00 val. iki 17.00 val. Finansavimo paraiška ŽŪMIS portale turi būti pateikta ne vėliau kaip iki kvietimo teikti finansavimo paraiškas paskutinės dienos 17 val.
Svarbu žinoti, jog kvietimas tik lengvatinėms paskoloms gauti gali būti sustabdytas ir anksčiau nei kvietime numatytas paraiškų teikimo laikotarpis, jeigu būtų pasiekta kvietimui skirta finansavimo suma. Apie paraiškų teikimo sustabdymą informuojama NMA svetainės „Naujienų“ skiltyje, todėl raginame sekti informaciją.