Lietuvoje dažniausiai maudymosi sezonas prasideda nuo birželio 1 d. ir tęsiasi iki rugsėjo 15 d. Nors Šilalės rajono miesto tvenkinys „Ašutis“ nepatenka į patvirtintų maudyklų sąrašą, tačiau Šilalės rajono savivaldybės administracija atliko minėto tvenkinio vandens tyrimus.

2025 m. gegužės 26 d. gauti Šilalės miesto tvenkinio „Ašutis“ vandens tyrimų rezultatai dėl žarninių lazdelių (Escherichia coli) kolonijų skaičiaus (norma iki 1000/100ml) ir žarninių enterokokų (Intestinal Enterococci) koloninų skaičiaus (norma iki 100/100ml). Tyrimų rezultatas dėl žarninių lazdelių: (21,3), dėl žarninių enterokokų (26). Minėtų mikroorganizmų kiekis neviršija privalomųjų verčių.

2025 m. gegužės 27 d. gauti tyrimų rezultatai dėl chlorofilo „a“ koncentracijos kiekio nustatymo nežymiai viršija specifikuotų rodiklių vertes.  Tyrimų rezultatas 23,90 µg/l.

Remiantis Lietuvos higienos norma HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” nustačius chlorofilo „a“ kiekį didesnį nei 10 µg/l ir mažesnį nei 50 µg/l, turime informuoti visuomenę apie melsvabakterių gausėjimą ir rekomenduoti nesimaudyti.

Taigi informuojame apie melsvabakterių gausėjimą ir rekomenduojame nesimaudyti Šilalės rajono miesto tvenkinyje „Ašutis“.

 Melsvabakterės – (angl. Cyanobacteria) – žalios, melsvos ar rusvos spalvos bakterijų (lot. Bacteria) karalystei priklausantys nejudrūs branduolio neturintys vienaląsčiai, kolonijiniai ar daugialąsčiai mikroorganizmai, gebantys atlikti fotosintezę.

Daugiau informacijos apie melsvabakteres: https://gamtostyrimai.lt/vandens-zydejimas/

Informaciją apie maudyklų vandens kokybę kiekvienoje apskrityje galite rasti Higienos instituto Aplinkos sveikatinimo svetainės skiltyje „Maudyklos “. Ji atnaujinama iš karto gavus informaciją iš savivaldybių: Maudyklų vandens kokybė – Higienos institutas

Šilalės rajono savivaldybės administracijos sveikatos reikalų koordinatorė (vyr. specialistė) Ineta Butvidienė