Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu  patvirtinta Mažiau palankių ūkininkauti vietovių nustatymo tvarka ir mažiau palankios ūkininkauti vietovės.

Mažiau palankios ūkininkauti vietovės atrenkamos vadovaujantis 1999 m. gegužės 17 d. Europos Sąjungos Tarybos reglamento (EB) Nr. 1257/1999 dėl Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondo (EŽŪOGF) paramos kaimo plėtrai, iš dalies pakeičiančio ir panaikinančio tam tikrus reglamentus, V skyriaus ir 2005 m. rugsėjo 20 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1698/2005 dėl Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) paramos kaimo plėtrai (OL, 2005, L 277, p. 1) 37 ir 93 straipsnio nuostatomis. Šios tvarkos tikslas – išskirti mažiau palankias ūkininkauti vietoves, kurioms gresia pavojus būti apleistoms ir kur atsiranda būtinybė išsaugoti kaimą, bei mažiau palankias ūkininkauti vietoves su specifinėmis gamtinėmis kliūtimis. Priklausomai nuo derybų su Europos Sąjungos Komisija, mažiau palankių ūkininkauti vietovių nustatymo tvarka ir mažiau palankios ūkininkauti vietovės gali būti keičiamos.

Atsižvelgdama į tai Šilalės rajono savivaldybė raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimo Kaimo reikalų komitetą ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministeriją dėl mažiau palankių ūkininkauti vietovių išskyrimo Šilalės rajono savivaldybės Kaltinėnų ir Tenenių seniūnijose.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos viceministras A. Palionis, atsakydamas į paklausimą informavo, kad „Europos Komisijos iniciatyva visoms Europos Sąjungos šalims pradėjus mažiau palankių ūkininkauti vietovių reformą, Lietuvoje dalyvaujantiesiems paramos priemonėse buvo parengtas naujas didelių gamtinių kliūčių ir specifinių kliūčių turinčių vietovių žemėlapis seniūnijų lygmeniu ir nuo 2018 metų pradėtos taikyti naujos didelių gamtinių kliūčių turinčių vietovių ribos.

69 seniūnijos, įskaitant ir Šilalės rajono savivaldybės Kaltinėnų ir Tenenių seniūnijas, buvo priskirtos vietovėms, kuriose ūkininkaujantieji ir dalyvaujantieji paramos priemonėse 2007–2013 m. programiniu laikotarpiu galėjo pretenduoti į paramą (t. y. šios seniūnijos atitiko mažiau palankių ūkininkauti vietovių statusą), tačiau po naujo didelių gamtinių kliūčių turinčių vietovių ribų nustatymo šių reikalavimų nebeatitiko. Vadovaujantis Europos Komisijos reglamentavimu, siekiant laipsniško išmokų panaikinimo, buvo taikomas pereinamasis laikotarpis, kuriuo iki 2021 metų (imtinai) dar buvo mokamos kompensacinės išmokos ūkininkaujantiesiems mažiau palankių ūkininkauti vietovių statuso netekusiose vietovėse. “

Taip pat pažymėjo, kad „vadovaujantis Žemės našumo vertinimo taisyklių 16 punktu, žemės našumo vertinimas šalies mastu atliekamas pagal Žemės našumo vertinimo duomenų bazės kūrimo ir duomenų atnaujinimo 2008–2011 metais programą, vėliau – kas 5 metai. Paskutinis toks žemės našumo vertinimas buvo atliktas 2023 metais, todėl kitas žemės našumo vertinimas bus atliekamas 2028 metais. Žemės našumo vertinimo taisyklių nuostatos reglamentuoja kompleksinį (visos šalies mastu) žemės našumo vertinimą ir žemės našumo vertinimo duomenų bazės kūrimą bei atnaujinimą. Svarbu paminėti, kad 2023 metais šalies mastu atlikus žemės našumo vertinimą, buvo nustatytas didesnis vidutinis šalies žemės našumo balas (39,79) negu 2018 metais nustatytas – 39,65, o nustatyti minėtų seniūnijų vidutiniai našumo balai yra per aukšti (Kaltinėnų seniūnijos vidutinis našumo balas sudaro 34,79, Tenenių seniūnijos – 35,98) ir netenkina didelių gamtinių kliūčių turinčių vietovių išskyrimo sąlygų reikalavimų gauti paramą.

Pažymėtina, jog 2023–2027 metų programiniu laikotarpiu, vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2021/2115 71 straipsnio nuostatomis, taikomos tos pačios didelių gamtinių kliūčių turinčių vietovių ribos. Todėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinės priemonės „Vietovės su gamtinėmis ar kitomis specifinėmis kliūtimis“ įgyvendinimo taisyklių 2 priede nurodytame sąraše Šilalės rajono savivaldybės Kaltinėnų ir Tenenių seniūnijų, kuriose ūkininkaujantieji galėtų pretenduoti į paramą pagal šią paramos priemonę, nėra.“