2024 metais Šilalės rajone buvo įgyvendinamas mobiliojo darbo su jaunimu ir darbo su jaunimu gatvėje veiklos projektas, kurį finansuoja Jaunimo reikalų agentūra prie SADM. Mobilusis darbas su jaunimu Šilalės rajone vyko Kvėdarnos, Laukuvos ir Kaltinėnų seniūnijose. Projektui įgyvendinti skirta 22 000 Eur suma.
Mobiliojo darbo su jaunimu tikslas – užtikrinti jaunų žmonių turiningą laisvalaikį, ugdymą(-si) ir socialinę integraciją bei vykdyti jaunimo įgalinimą jaunų žmonių gyvenamojoje teritorijoje. Mobiliojo darbo su jaunimu metu kuriama saugi, atvira, neformali, neįpareigojanti aplinka, kurioje galima būti su draugais, bendrauti su bendraamžiais. Mobiliojo darbo su jaunimu erdvės buvo įkurtos Kvėdarnos, Laukuvos ir Kaltinėnų kultūros namuose, kur jaunuoliai laukiami pamokoms pasibaigus. Erdvės jaunuoliams patrauklios ir pažįstamos, tad jie noriai atvyksta čia praleisti laisvą laiką.
Nors mobiliojo darbo erdvės įkurtos tam, kad jaunuoliai turėtų kur turiningai praleisti laisvą laiką, jų paskirtis vien tuo neapsiribojo. Vienas iš mobiliojo darbo uždavinių yra ugdyti jaunuolių socialinius ir gyvenimo įgūdžius per įvairius užsiėmimus. Pavyzdžiui, projekto metu kiekvienoje seniūnijoje buvo organizuojamos maisto gaminimo popietės, po kurių, dažniausiai, vyko „Nepatogaus kino“ filmų vakarai. Po filmų peržiūros buvo diskutuojama apie ekrane gvildenamas temas, siekiant ugdyti jauno žmogaus kritinį mąstymą, plėsti jo pasaulėžiūrą.
Dalis projekto veiklų taip pat buvo orientuotos į tokius tikslus, kaip jaunuolių savarankiškumo, verslumo ugdymas, saviraiškos, pasitikėjimo savimi skatinimas. Siekiant pristatyti įvairias profesijas Laukuvoje vyko susitikimas su bibliotekos darbuotoja Rugile Virbašiene, kuri parengė pristatymą apie bibliotekininko darbo subtilybes, o rugsėjo mėn. jaunimo darbuotojos mobiliajam darbui prisidėjo organizuojant susitikimą su Laukuvoje įsikūrusiais ūkininkais Daiva ir Ernestu Kairiais, kurie supažindino jaunuolius su ūkininkavimo metodais, maisto gaminimo procesu, papasakojo apie trūkumus ir privalumus užsiimant žemės ūkio veikla, aprodė ūkį ir jame naudojamą techniką. Kvėdarnoje padėjo įgyvendinti Kazimiero Jauniaus gimnazijos mokinio Aurimo Beniušio fotografijų parodą. Rugsėjį paroda buvo atidaryta Kvėdarnos kultūros namuose, iš kur iškeliavo į Šilalės rajono įstaigas ir bus eksponuojama Šilalės viešojoje bibliotekoje 2025 metais.
Siekiant skatinti bendruomeniškumą, įtraukti į veiklas kuo daugiau jaunimo, buvo bendradarbiaujama su įvairių institucijų atstovais. Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos kūno kultūros mokytojas Robertas Mikutis prisidėjo organizuojant šiame miestelyje diskgolfo turnyrą, o smiginio klubas ,,Draugužiai“ padėjo visuose trijuose miesteliuose įgyvendinti smiginio turnyrus. Rugpjūtį kartu su Atviru jaunimo centru buvo organizuojamas dviračių žygis, o rugsėjį vyko neįprastas ir smagus rudens gėrybių ridenimo turnyras, kuriame dalyvavo ir Kaltinėnų vaikų dienos centro lankytojai. Iš organizuojamų veiklų populiariausios buvo būtent fizinio aktyvumo reikalaujantys užsiėmimai.
Projekto metu dėmesys buvo skiriamas ne tik fizinei jaunuolių sveikatai, bet ir psichologinei. Mobiliojo darbo su jaunimu erdvėse buvo vykdomi susitikimai su psichologu Gyčiu Širvinsku, kurių metu jaunuoliai mokėsi dirbti komandoje, sprendė logines užduotis bei turėjo galimybę konsultuotis asmeniniais klausimais. Tuo tarpu, siekiant užtikrinti efektyvesnį darbą su jaunimu jaunimo darbuotojos mobiliajam darbui dalyvavo supervizijose, kurių metu buvo teikiama konsultacinė pagalba, diskutuojama apie kylančius iššūkius. O pasisemti naujų idėjų ir pasidalinti gerąja patirtimi jaunimo darbuotojos lapkričio mėn. vyko į Telšių Atvirą jaunimo centrą.
Mobilusis darbas su jaunimu – tai darbo su jaunimu forma, paremta vykdomų veiklų lankstumu ir mobilumu, kai nuvykstama į gyvenamąją teritoriją, kurioje nėra darbo su jaunimu infrastruktūros, o veiklos vykdomos atsižvelgiant į šioje teritorijoje gyvenančių jaunų žmonių individualius poreikius: suteikiama daugiau galimybių turiningai leisti laisvalaikį, bendrauti su bendraamžiais saugioje aplinkoje, ugdyti asmenines savybes ir socialinius įgūdžius.
Statistika
Nors darbas buvo vykdomas tik 3 dienas per savaitę – pirmadieniais, antradieniais ir trečiadieniais –per 2024 metus mobiliojo darbo erdvėse apsilankė net 139 unikalūs lankytojai. Apsilankymų skaičius per metus iš viso siekė daugiau nei 470 kartų. Šilalės rajone šis projektas buvo vykdomas pirmą kartą. Jo metu buvo pasiekti rezultatai, viršijantys lūkesčius tiek lankytojų, tiek veiklų atžvilgiu. Ar projektas bus tęsiamas ir kitais metais, paaiškės 2025 m. sausio mėnesį Jaunimo reikalų agentūrai įvertinus pateiktą projekto paraišką.
Informaciją pateikė Atviro jaunimo centro jaunimo darbuotoja mobiliajam darbui Ieva Tvaronavičiūtė
Nuotrauka Atviro jaunimo centro jaunimo darbuotojos mobiliajam darbui Silvijanos Trijonaitienės