Š. m. kovo 22 d. Šilalės rajono savivaldybės kultūros centre vyko Šilalės rajono tradicinių šokių šventė-varžytuvės „Šok, žemaiti, šonke 2023“ (,,Patrepsynė“ 2024 m.) atrankinis turas. Čia  suvažiavo viso rajono jaunieji tradicinių šokių puoselėtajai ir mylėtojai.
Šventė skirta Dainų šventės ir Žemaitiško rašto metams paminėti. Varžytuvėse šoko tautiniais kostiumais pasipuošusi net 61 pora iš Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos (mokyt. Alma Rumšienė), Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazijos (mokyt. Gražina Pameditienė ir mokyt. Angelė Grikšienė), Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos (mokyt. Ilona Raudonienė), Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos, (mokyt. Olga Jogminienė ),Šilalės r. sav. kultūros centro Laukuvos kultūros namų folkloro ansamblis ,,Dūzginėlis“ (vadov. Olga Jogminienė), Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos ,,Etnokultūros studijos“, Šilalės r. sav. kultūros centro folkloro ansamblių ,,Smuokiuka“ ir ,,Gers smuoks“ bei NVŠ ,,Etnokultūros studija“ nariai  (vadovė Ilona Raudonienė). Renginio vedėja, palinkėjusi trankaus ir gražaus pasirodymo, pristatė vertinimo komisiją. Komisijos pirmininkė –Žemaitijos etnografinio regiono konsultantė, etnomuzikologė, Panevėžio kraštotyros muziejaus etninės kultūros skyriaus vedėja, Panevėžio folkloro ansamblis „Raskila“ vadovė Lina Vilienė. Nariai: Laima Andrejauskienė, Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro tautinių šokių kolektyvų ,,Mainytinis“, ,,Raizgė“ vadovė ir ilgametė folkloro ansamblio ,,Veringa“ narė, Lina Šimkūnienė, Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro scenos režisierė (etninei kultūrai), Gustas Lesčiauskas, ilgametis vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Gers smuoks“ narys, daugkartinis varžytuvių-konkurso „Patrepsynė“ dalyvis ir Arminas Zdanavičius, ilgametis vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Gers smuoks“ narys, daugkartinis varžytuvių-konkurso „Patrepsynė“ dalyvis ir šokių nugalėtojas.

Varžytuvių šokiams grojo tradicinė kapela „Karšuva“, kuriai vadovauja Vaclovas Rudys. Šokėjai rungėsi trijose  šokių kategorijose – pradedančiųjų, pažengusiųjų ir patyrusiųjų. Visi šokėjai pasisveikino šokiu „Duosiu Petrui pupų bliūdą“, o po jo prasidėjo varžytuvės.

Pradedančiųjų kategorijoje už šokį ,,Viedars“ padėkomis apdovanoti Ema Zorkaitė ir Džiugas Beržinis bei Vesta Murauskytė ir Lukas Vaitkevičius iš Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos (vadovė Olga Jogminienė). Pažengusiųjų kategorijoje  šokį ,,Dūktinis“ gražiausiai pašoko Neridija Vaitkutė ir Martynas Petrauskas iš Šilalės r. sav. kultūros centro Laukuvos kultūros namų folkloro ansamblio ,,Dūzginėlis“. Jų vadovė Olga Jogminienė. Patyrusiųjų kategorijoje už šokį ,,Gyvataras“ padėkomis apdovanoti Urtė Jorūdaitė ir Justas Ašmonas iš Šilalės r. sav. kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gers smuoks“(vadovė Ilona Raudonienė). Pradedančiųjų grupėje Greta Gumuliauskaitė  ir Tomas Jokužys, bei Lėja Laucevičiūtė ir Ernandas Geštautas apdovanoti padėkomis už gražiausiai pašoktą šokį ,,Tancius“ iš Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos. Jų vadovė Olga Jogminienė. Pažengusiųjų kategorijoje šokį ,,Trys seselės“ gražiausiai pašoko Eivina Petrauskaitė ir Gabrielius Bambalas iš Šilalės r. sav. kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gers smuoks“. Jų vadovė Ilona Raudonienė. Patyrusiųjų kategorijoje už šokį ,,Buvo dūda Vilniuj“ apdovanoti padėkomis Goda Končauskytė ir Martynas Šiurys iš Šilalės r. sav. kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gers smuoks“ (vadovė Ilona Raudonienė). Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos ,,Etnokultūros studijos“ pora Rugilė Jakaitė ir Žygimantas Zubrickas apdovanoti padėkomis už gražiausiai pašoktą šokį ,,Lelinderis“ (vadovė Ilona Raudonienė). Už tą patį šokį savo pogrupyje apdovanoti padėkomis  patys mažiausi varžytuvių šokėjai Ugnė Kasmauskaitė ir Rokas Kasmauskas  iš Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos. Jų vadovė Alma Rumšienė. Už šokį ,,Padispanas“ pažengusiųjų pogrupyje padėkomis apdovanoti Eitvilė Ežerskytė ir Lukas Jogminas iš Šilalės r. sav. kultūros centro Laukuvos kultūros namų folkloro ansamblio ,,Dūzginėlis“. Vadovė Olga Jogminienė.  Patyrusiųjų kategorijoje Evelina Gečiaitė ir Tadas Katauskis iš Šilalės Simono Gaudėšiaus ,,Etnokultūros studijos“ (vadovė Ilona Raudonienė) buvo nepralenkiami šokdami šokį ,,Olimpa“. Pradedančiųjų kategorijoje dar dvi poros Akvilė Jokužytė ir Augustas Ežerskis iš Šilalės r. sav. kultūros centro Laukuvos kultūros namų folkloro ansamblio ,,Dūzginėlis“ bei Gerda Knystautaitė ir Ignas Mikalauskas iš Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos išrinkti geriausiai šokant šokį ,,Drėbinikė“. Jų vadovė Olga Jogminienė. Šilalės r. sav. kultūros cento Kvėdarnos kultūros namų folkloro ansamblio ,,Volungėlė“ pora Rugilė Norbutaitė ir Deividas Putramentas apdovanoti padėkomis už gražiausiai sušoktą šokį ,,Rai rita tam“. Jų vadovė Jolanta Kažukauskienė. Už šokį  ,,Meilutė“  padėkomis apdovanoti Indrė Raudoniūtė ir Julius Ašmonas iš Šilalės r. sav. kultūros centro folkoro ansamblio ,,Gers smuoks“ nariai. Vadovė Ilona Raudonienė. Bei Gabrielė Daujotytė ir Matas Jogminas iš Šilalės r. sav. kultūros centro folkloro ansamblio ,,Dūzginėlis“. Jų vadovė Olga Jogminienė.

Į respublikinį konkursą varžytuves ,,Patrepsynė 2024“, kuris vyks 2024 gegužės 11 dieną Šiaulių kultūros centre, komisijos nuomone vyks ir atstovaus mūsų rajoną  Ugnė Kasmauskaitė ir Rokas Kasmauskas  iš Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos (vadovė Alma Rumšienė), Lėja Laucevičiūtė ir Ernandas Geštautas, bei Gerda Knystautaitė ir Ignas Mikalauskas iš Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos (vadovė Olga Jogminienė), Eivina Petrauskaitė ir Gabrielius Bambalas,  Urtė Jorūdaitė ir Justas Ašmonas, Goda Končauskytė ir Martynas Šiurys, bei Indrė Raudoniūtė ir Julius Ašmonas iš Šilalės r. sav. kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gers smuoks“ (vadovė Ilona Raudonienė), Neridija Vaitkutė ir Martynas Petrauskas, bei Gabrielė Daujotytė ir Matas Jogminas iš Šilalės r. sav. kultūros centro Laukuvos kultūros namų folkloro ansamblio ,,Dūzginėlis“, (vadovė Olga Jogminienė) ir Šilalės r. sav. kultūros cento Kvėdarnos kultūros namų folkloro ansamblio ,,Volungėlė“ pora Rugilė Norbutaitė ir Deividas Putramentas (vadovė Jolanta Kažukauskienė).
Visi šventės–varžytuvių ,,Šok, žemaiti, šonke 2024“ dalyviai ir atskirų šokių nugalėtojai apdovanoti padėkos raštais  ir  dovanėlėmis, o juos ruošę vadovai, mokytojai – padėkos raštais ir saldžiomis dovanomis. Visiems nugalėtojams linkime kuo didžiausios sėkmės 2024 m. gegužės 11 d. Šiauliuose vyksiančiame respublikiniame konkurse-varžytuvėse „Patrepsynė 2024“.

Informaciją pateikė Šilalės r. sav. kultūros centro scenos režisierė (etnografijai) Ilona Raudonienė
Nuotraukos Ievos Tvaronavičiūtės