Savaitės pradžioje visoje šalyje vyko ūkininkų protestai, kurių metu prie pagrindinių šalies kelių ūkininkai ir žemdirbiai degino laužus. Prie šio protesto aktyviai prisijungė ir mūsų krašto ūkininkai. Akcijos tikslas – išreikšti ir parodyti ūkininkų nepasitenkinimą dėl Vyriausybės vykdomos politikos žemės ūkio, pienininkystės, akcizų ir kitais aktualiais klausimais.

Aptarti susidariusios situacijos sausio 11-ąją į Šilalės rajono savivaldybę atvyko Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir Seimo narys Jonas Gudauskas. Vizito metu jie susitiko su Šilalės rajono savivaldybės meru Tadu Bartkumi, vicemerais Jolanta Skrodeniene ir Ignu Gužauskiu, administracijos direktoriumi Andriumi Jančausku bei rajono ūkininkais. Susitikimo metu minėtos problemos buvo aptariamos gyvai, vyko diskusijos. Savo nuogąstavimą dėl per daug metų susikaupusių problemų išreiškė ne tik susitikime dalyvavę ūkininkai, bet ir rajono gatvėse savo sunkiąja technika važiavę ir prie savivaldybės pastato susirinkę rajono ūkininkai bei žemdirbiai.

Ūkininkai ministrui sakė, jog šiuo metu ypač trūksta dialogo, įsiklausant į konstruktyvius ūkininkų pasiūlymus ir priimant sprendimus. Didelę sumaištį ūkininkams ir žemdirbiams kelia įsipareigojimas atkurti jau suartas daugiametes pievas, pieno krizė Lietuvoje, didesnės naftos, dujų kainos, nei kaimyninėse valstybėse bei akcizinio kuro naudojimo tvarka. Kalbėta ir apie saugomų teritorijų ir apsaugos zonų problemas, tręšiamųjų produktų žurnalo pildymą, aptarti kiti ūkininkams tenkantys iššūkiai.

Savo ruožtu ministras informavo, jog po pokalbio su Ministre Pirmininke bus rastas sprendimas dėl lengvatinio dyzelino ir suskystintų dujų akcizo. K. Navickas taip pat pranešė, kad ministerija pasiūlė Europos Komisijai (EK) vandens apsaugos juostas prie paviršinių vandens telkinių laikyti atkuriamomis pievomis. Tikimasi, kad tai leis sumažinti reikalingų atkurti pievų plotus (dabar šis skaičius siekia 87 tūkst. ha). Kalbėdamas apie pieno kainas ministras informavo, kad susietoji parama ūkiams, kurie dalyvauja kooperacijoje, bus didinama 10 procentų. Šiam Žemės ūkio ministerijos siūlymui jau pritarė EK. Parengtas Pieno įstatymas šiuo metu svarstomas Seime, Kaimo reikalų komitete. Tikimasi, kad jis bus priimtas pavasario plenarinėje sesijoje.

Šilalei garsėjant kaip žemdirbių kraštui, kuriame gausu ūkininkų, ūkininkų poziciją palaiko Šilalės rajono savivaldybės vadovai. Jie taip pat siekia, kad ūkininkų išvardintos problemos būtų sprendžiamos.

Neradus kompromisų, dar viena ūkininkų protesto akcija žadama šio mėnesio pabaigoje, kuomet ūkininkai iš visos Lietuvos su savo žemės ūkio technika suvažiuos į Vilnių.

Šilalės rajono savivaldybės administracija