UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRAC), pastaruoju metu susiduriantis su dideliais finansiniais sunkumais, savivaldybei pateikė prašymą leisti keisti atliekų tvarkymo kainas. Jei šiam siūlymui bus pritarta, mokestis už šiukšlių išvežimą gyventojams didės daugiau nei trečdaliu.

Šiukšlių deginimas – brangi alternatyva

Kaip informuoja TRAC, dėl karo Ukrainoje, infliacijos bei sumažėjusių pajamų, smarkiai išaugo įmonės kaštai. 2022 metus ji baigė nuostolingai, o šiemet taip pat nepavyko sustabdyti įsiskolinimų, nepakanka lėšų atsiskaityti su vežėjais ir kitais paslaugų tiekėjais. Todėl, anot TRAC, atsirado būtinybė peržiūrėti bei didinti rinkliavos dydžius. Neatsiskaičius su vežėju, šis grasina nebevežti atliekų, o kiti paslaugų tiekėjai – teismais.

Atliekų tvarkymo įmonės atstovų teigimu, didžiausią įtaką kaštų šuoliui  turi LR Seimo priimtas taršos mokesčio tarifo padidėjimas nuo 15 eurų už toną iki 50 eurų už toną, technikos eksploatavimo, darbo užmokesčio, elektros kainų kilimas bei atliekų deginimo paslaugos kaina. Siekdama sumokėti kuo mažiau taršos mokesčio bei sumažinti šalinamų atliekų kiekį sąvartyne, TRAC planuoja vis daugiau šiukšlių deginti. Tačiau ši alternatyva irgi nėra pigi – numatoma, jog deginimo paslauga įmonei 2024 metais kainuos net 385 tūkst. Eur., o tai yra net 75 proc. daugiau nei 2020 metais.

Mokesčio augimas neišvengiamas

Jei Šilalės rajono savivaldybės taryba pritars pateiktiems TRAC siūlymams, nuo naujų metų didėtų ir 1 tonos atliekų sutvarkymo kaina, ir vietinės rinkliavos mokestis. Nuo 2024-ųjų prašoma 1 tonos atliekų sutvarkymo kainą kelti iki 151 Eur (be PVM). Šiuo metu šis mokestinis dydis yra 129,37 Eur (be PVM). Verta paminėti, kad analogiškais kainas nustatytas ir Tauragės, Jurbarko bei Pagėgių savivaldybių tarybos.

To pasekoje, neišvengiamas ir vietinės rinkliavos dydžių pokytis. Skaičiuojama, jog rajono gyventojams už konteinerių ištuštinimą tektų mokėti maždaug trečdaliu daugiau. Anot TRAC, kad būtų užtikrintas tinkamas paslaugų tiekimas, Šilalės rajono mokėtojams rinkliavos dydžiai turėtų būti didinami 35,28 proc. Kainų šuolis per mėnesį siektų apie 1,46 Eur individualių namų gyventojams ir apie 1,28 Eur gyvenantiems butuose (imant vidurkį pagal gyventojų skaičių). Per metus nuosavų namų savininkai (kuriuose gyvena vidutiniškai 2,5 žmonių) pajustų apie 17 Eur didesnę finansinę naštą, o daugiabučių gyventojai (jei bute gyvena vidutiniškai 2 asmenys) sumokėtų apie 15 Eur daugiau.

Kaip šis pakilimas paliestų Šilalės rajono individualių namų ir butų gyventojus, pateikiame lentelėje:

Nekilnojamo turto objektas Vidutinė įmoka metams

(šiuo metu galiojanti)

Vidutinė įmoka metams

(35,28 proc. pakilimas)

Padidėjimas per mėnesį
Individualus namas (vid. 2,5 gyv.), Eur 49,76 67,32 1,46
Butas (vid. 2 gyv.), Eur 43,53 58,89 1,28

Šilalės rajono savivaldybės administracijos informacija