Gegužės 2 d. Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyko tradiciniai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuojami Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimai. Už sunkų ir pasiaukojantį darbą bei nuopelnus sveikatos apsaugos sistemai, ministras Arūnas Dulkys garbės ženklus įteikė 25 šalies gydytojams, 21 slaugytojai ir 16 sveikatos apsaugos darbuotojų, tarp kurių ir Šilalės rajono savivaldybės gydytoja Dalė Briedienė.  Vakar, gegužės 3 d., Savivaldybėje ją pasveikino ir už nuopelnus rajonui padėkojo Šilalės rajono savivaldybės meras Tadas Bartkus.

Linkėjo būti komanda, įsiklausymo viens į kitą ir laiko pokalbiui su pacientu

Perduodama vaizdo sveikinimą visiems susirinkusiems vakaro svečiams, ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė pabrėžė, kad nusipelniusių Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų apdovanojimai yra galimybė atkreipti dėmesį, padėkoti gydytojams, slaugytojams, kitiems sveikatos apsaugos darbuotojams, tinkamai įvertinti asmenines pastangas ir kartu priminti, kad medicina – tai komandinis darbas, kuriame labai svarbu, kad kiekvienas papildytų kitą ir visi kartu galėtų kovoti už kiekvieną žmogų, kuriam reikalinga pagalba.

„Dėkoju Jums ir tegu šie apdovanojimai įkvepia Jus, įkūnydami gyvenimo džiaugsmą atgavusių išgelbėtų žmonių šypsenas, kurias, tikiu, kaip didžiausią brangenybę nešiojatės savo širdyse. Linkiu Jums tvirtybės, kantrybės ir neišsenkančios energijos. Nepamirškite ir patys rūpintis savimi, palaikyti vienas kitą atliekant tokią svarbią ir atsakingą misiją. Būkite sveiki patys ir toliau padėkite Lietuvos žmonėms tokiems būti“, linkėjo I. Šimonytė.

Sveikindamas vakaro svečius, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pažymėjo, kad šiemet šventė dviguba: prieš 105-erius metus Lietuvoje pradėta kurti ir sveikatos apsaugos sistema valstybėje. Buvo įkurtas Sveikatos komitetas, kuris padėjo pagrindus sisteminiam požiūriui į kiekvieno gyventojų sveikatą.

„Per tuos 105-erius metus nueita toli. Pradėjome vos nuo kelių ligoninių ir kelių nevyriausybinių organizacijų, šiandien turime universitetines ligonines trijuose didžiausiuose miestuose, gydymo įstaigų tinklą visoje šalyje. Pradėjome 1918-aisiais metais nuo 20-ies gydytojų – taip, taip, aš nesuklydau – Nepriklausomybės aušroje Lietuvos gyventojų sveikata pradėjo rūpintis dvidešimt gydytojų – šiandien mūsų bendruomenė išaugusi iki 50-ies tūkstančių medicinos darbuotojų.

Tai ant ko laikosi sveikatos apsaugos sistema? <…> Mielieji, Lietuvos sveikatos apsaugos sistema laikosi ant tų, kurie yra kartu. Ne šiaip ant medikų, bet ant slaugytojų, ant tų gydytojų, ant tų medicinos darbuotojų, kurie yra kartu. Kurie įsiklauso ir į pacientą, ir įsiklauso vienas į kitą, kurie jaučia pagarbą ir pacientui, ir pagarbą vienas kitam, kurie yra visada kartu. Tokių šiandien šioje scenoje mes matysim ne vieną“, – žadėjo ministras, pabrėždamas, kad tai – mūsų pergalė, jog mūsų sveikatos sistema, mūsų medicina turi kuo didžiuotis.

Visiems medicinos darbuotojams už nuoširdų, įtemptą ir pasiaukojamą kasdienį darbą dėkojo ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

„Žinote, dar V a. pr. m. e. Hipokratas yra pasakęs: „Gydant ligonius pirmiausia yra žodis, po to vaistas, tada peilis“. Nežiūrint, kaip naujosios technologijos veržiasi į mūsų gyvenimą, aš linkiu visiems Lietuvos medikams nepamiršti šitų žodžių. Labai dažnai mes gydome ligonį, pasinaudodami vaistais ir peiliu, ir kartais pritrūksta laiko <…> ir kantrybės tam žodžiui“, – kalbėjo A. Matulas, linkėdamas rasti laiko kontaktui su pacientu.

61: tiek medikų ir sveikatos apsaugos darbuotojų pagerbti už jų nuopelnus

Šiais metais Sveikatos apsaugos ministerijai šiam garbingam apdovanojimui gauti buvo atsiųsta daugiau nei pusantro šimto kandidatų paraiškų iš visos Lietuvos.

Nominantai šiems aukščiausiems medikų bendruomenės apdovanojimams atrinkti, vertinant jų ilgametį ir nepriekaištingą darbą, atsižvelgiant į ypatingus jų nuopelnus Lietuvos sveikatos sistemai, diegiant inovatyvius technologinius ir  tvarius vadybos sprendimus, už Lietuvos vardo garsinimą, už tarpvalstybinių santykių puoselėjimą ir plėtrą, už humanitarinę pagalbą karo pabėgėliams iš Ukrainos, už jaunosios medicinos profesionalų kartos ugdymą, taip pat už pasiaukojimą ir drąsą gelbstint žmonių gyvybę bei kitus nuopelnus.

Nusipelnę Lietuvos medikai 2023

Nusipelnę Lietuvos slaugytojai 2023

Nusipelnę Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojai 2023

Kiekvienam iš nominantų buvo suteiktas Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, slaugytojo ar sveikatos apsaugos darbuotojo vardas ir tiesiai iš ministro rankų įteiktas specialus garbės ženklas.

Padėkota už sveikatos vadybos sprendimus ir išrinkti pacientų mylimiausi medikai

Be tradicinių medikams ir sveikatos apsaugos darbuotojams skirtų nominacijų, šių metų ceremoniją papuošė sveikatos apsaugos ministro padėkos už sveikatos vadybos sprendimus.

Jas ministras skyrė Joniškio ligoninės vadovui Martynui Gedminui, Tauragės ligoninės vadovui Liutaurui Indriuškai ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų generaliniam direktoriui prof. habil. dr. Renaldui Jurkevičiui.

Renginio metu taip pat įvyko Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su naujienų portalu lrytas.lt inicijuoto visuomenės padėkų projekto kulminacija – įteikti apdovanojimai penkiems mylimiausiems medikams, sulaukusiems daugiausia padėkų platformoje „Ačiū medikams“. Prieš metus Sveikatos apsaugos ministerija kvietė šalies gyventojus viešai dėkoti medikams, skatindama žodinės, o ne materialios padėkos medikui kultūrą, šiais metais prie idėjos augimo prisijungė ir naujienų portalas lrytas.lt su projektu „Ačiū medikams“.

Per kiek daugiau nei mėnesį padėkų platformoje sugulė jautrios patirtys ir nuoširdūs padėkos žodžiai medicinos darbuotojams iš visos Lietuvos. Visuomenė aktyviai sureagavo į kvietimą dėkoti ir parašė daugiau nei tūkstantį padėkų gydytojams, slaugytojams, klinikų ir poliklinikų kolektyvams.

Didžiausio palaikymo sulaukė ir apdovanoti penki specialistai: „Lazdijų sveikatos centro“ psichiatras Vladimiras Bobrovas, klinikos „Mano Šeimos Gydytojas“ slaugytoja Jolanta Junevičienė, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas, gydytojas Linas Svetikas, VšĮ „Ori senatvė“ slaugytoja Vytautė Geležėlytė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytojai oftalmologė, Tinklainės ligų sektoriaus vadovė prof. Vilma Jūratė Balčiūnienė.

Renginio metu muzikinę programą vakaro svečiams atliko Lietuvoje ir pasaulyje ypatingu skambesiu garsėjantis multiinstrumentalistas Saulius Petreikis su grupe, o apdovanojimų ceremoniją papuošė smėlio piešinių kūrėja Zanes Pumpures-Prāmnieces specialiai šia proga sukurti darbai.

Simboliška, kad šventė jau antrus metus vyksta dviejų medikų bendruomenei reikšmingų datų kontekste: Lietuvos medicinos darbuotojų dienos balandžio 27-ąją ir Lietuvos slaugytojų dienos gegužės 13-ąją.

Nusipelniusių gydytojų ir sveikatos apsaugos darbuotojų vardai suteikiami nuo 2004 metų, nusipelniusių Lietuvos slaugytojų vardai – nuo 2015-ųjų. Per visą apdovanojimų istoriją garbingi Nusipelniusių Lietuvos medikų vardai kartu su šių metų nominantais suteikti 348 gydytojams, 110 slaugytojams ir 398 sveikatos apsaugos darbuotojams.

 

SAM Komunikacijos skyrius