Per beveik dešimtmetį Lietuvos savivaldybių bendras skaidrumo lygis išaugo pusantro karto, rodo naujausias „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) savivaldybių skaidrumo tyrimas, kurio duomenys pateikiami www.jurgiokepure.lt.

Šiame tyrime Šilalės rajono savivaldybė surinko 81 proc. ir užėmė 14 vietą, kuria dalijasi su Rietavo ir Pagėgių savivaldybėmis.

Džiugu, jog nuo 2014 m. Šilalės rajono savivaldybės rezultatai pagerėjo daugiau nei 20 procentų. 2014 m. gauti 58 proc., 2018 m. – 64 proc., o 2022 m. – 81 proc.

„Šis vertinimas – tai antikorupcinės higienos pratimas. Džiugu, jog vis daugiau savivaldybių pradeda veikti skaidriau bei išbando geruosius pavyzdžius savo veikloje, tokius kaip dalyvaujamieji biudžetai. Vis dėlto, labai norėčiau, kad savivaldybių lyderiai užsibrėžtų aiškius antikorupcinius tikslus ir imtųsi dar drąsesnių pokyčių, kadangi savivaldybės, deja, vis dar išlieka vienomis korumpuočiausių institucijų Lietuvoje”, – sakė TILS laikinoji vadovė Ingrida Kalinauskienė.

Tyrime vertintos visos 60 savivaldybių. Jų svetainėse žiūrėta, kiek informacijos savivaldybės teikia apie savo darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir paslaugas, biudžetą, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime. Analizuota, ar savivaldybės skelbia ne tik privalomą viešinti, bet ir papildomą informaciją apie savo veiklą.

Savivaldybių interneto svetainių analizę TILS atliko 2022 m. spalio – 2023 m. sausio mėn. Vertinimo rezultatai buvo siunčiami visoms savivaldybėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą. Šia galimybe pasinaudojo 56 savivaldybės. Iniciatyvos metu bendras savivaldybių rezultatas pagerėjo 12 balų (nuo 73 iki 85).

Vertinimo metodologija kurta pagal „Transparency International“ Portugalijos ir Slovakijos skyrių savivaldos skaidrumo tyrimus.

Su tyrimo rezultatais susipažinti galite paspaudę čia.

Šilalės rajono savivaldybės administracija

Parengta pagal „Transparency International“ Lietuvos skyriaus informacija