Liepos 14 d.  Finansų ministerijos organizuotame renginyje finansų ministrė Gintarė Skaistė savivaldybėms ir mokyklų vadovams pristatė projektą, skirtą skatinti mokinių atsiskaitymus negrynaisiais pinigais mokyklų valgyklose.

„Kurdami mokinių atsiskaitymo negrynaisiais pinigais aplinką siekiame vaikams suteikti praktinių žinių apie skaitmeninius finansus, tinkamą elgesį skaitmeninėje erdvėje, saugumą bei skaitmeninių paslaugų privalumus. Be to, projektas leis mokyklose plėsti ne tik negrynųjų pinigų naudojimą, bet ir kitų skaitmenizuotų paslaugų teikimą, kas yra ypač aktualu kuriant šiuolaikišką ir modernią mokyklą“, – teigia finansų ministrė G. Skaistė.

Projektas apims dvi pagrindines veiklas. Pirmoji bus nukreipta į bendrojo ugdymo įstaigų valgyklas, kuriose projekto metu bus diegiama atsiskaitymams negrynaisiais pinigais pritaikyta infrastruktūra: išmanūs kasos aparatai, kortelių skaitytuvai, pagal poreikį ir savitarnos terminalai. Antroji veikla nukreipta į mokinių aprūpinimą mokėjimo priemonėmis, kurios metu bus finansuojamas elektroninių mokinio pažymėjimų su integruota elektroninės piniginės funkcija išdavimas. Taip pat bus sudaryta galimybė į pažymėjimus įdiegti ir kitus funkcionalumus, pavyzdžiui, nemokamo maitinimo apskaitą, neformalaus švietimo apskaitą, lankomumo ir praėjimo kontrolę, bibliotekos paslaugas, viešojo transporto bilietą.

Projektą planuojama pradėti 2022 m. III ketv. ir užbaigti iki 2023 m. pabaigos. Šiam projekto įgyvendinimui numatoma skirti 5 mln. 224 tūkst. eurų.

Renginio metu dalyviams buvo pristatomos projekto veiklos ir jų finansavimas, taip pat atliktų apklausų rezultatai.

„Ruošdamiesi projektui su mokyklų ir savivaldybių bendruomene tikrinomės, ar toks projektas būtų aktualus. Mūsų iniciatyvą palaikė net 82 proc. tėvų (iš 4869 respondentų) ir 78 proc. mokinių (iš 3179 respondentų). Taip pat teigiamai atsiliepė net 83 proc. savivaldybių (iš 52 respondentų). Pagrindiniai nurodomi mokėjimų negrynaisiais pinigais privalumai – paprastesnis atsiskaitymas, saugumas ir finansinio raštingumo ugdymas“, – sakė Finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė, renginio metu moderavusi diskusiją su savivaldybių atstovais.

Diskusijos metu Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas, Švenčionių savivaldybės meras Rimantas Klipčius, Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška, Šiaulių m. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius ir Tauragės rajono Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Karolina Kisnėrienė pasidalijo savo patirtimi apie mokinių atsiskaitymo negrynaisiais pinigais skatinimą bei mokinių aprūpinimą elektroniniais mokinio pažymėjimais.

„Renginio metu vykusi diskusija parodė, kad projektu siekiami tikslai atliepia įvairius klausimus, aktualius visoms suinteresuotoms pusėms. Mokiniams – finansinis ir skaitmeninis raštingumas, įgūdžiai. Taip pat atliepiamas patyčių klausimas – integravus nemokamo maitinimo apskaitą, aplinkiniai nežinos, ar vaikai valgo mokamai, ar nemokamai. Nauda tėvams – patogumas ir saugumas, užkertamas kelias dienpinigių vagystėms. Mokykloms ir savivaldybėms – skaidrumas, apskaita, mokiniui teikiamų paslaugų krepšelio skaitmenizacija. Dėliodami projekto struktūrą taip pat daug konsultavomės su panašią patirtį jau turinčiomis savivaldybėms – tai leido mums sukurti įvairias projekto įgyvendinimo alternatyvas, geriausiai atliepiančias bendruomenių poreikius“, – teigė V. Česnulevičiūtė.

Projektas yra viena iš 2,225 mlrd. eurų „Naujos kartos Lietuva“ plano sudedamųjų dalių. „Naujos kartos Lietuva“ planas yra finansuojamas Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis. Pagrindinis priemonės tikslas yra užtikrinti Europos šalių atsparumą įvairiems kylantiems iššūkiams, jų ekonomikų tvarumą, taip pat gyventojų bei verslo pasiruošimą skaitmeninei ir žaliajai transformacijai.

 

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informacija