Praėjusį pirmadienį Vilniuje startavusi informacinė civilinės saugos akcija „Žinojimas saugo“ tęsiasi – renginiai toliau vyks miestuose, rajonuose ir miesteliuose. Šios akcijos tikslas – informuoti gyventojus, kaip elgtis ekstremaliųjų situacijų metu, kuo reikėtų pasirūpinti ir kas padeda užtikrinti saugumą. Akcija jau sulaukė nemažo susidomėjimo. Apie tai, kur vyks renginiai, teiraujasi gyventojai, neįgaliųjų organizacijos, profesinio rengimo centrų darbuotojai. Artimiausiu metu civilinės saugos pareigūnai kviečia į šios akcijos renginius gegužės 18 d.

Tądien Trakų kultūros rūmuose (Vytauto g. 69, Trakai) 10.00 val. Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (PGV) Civilinės saugos skyriaus specialistai susitiks su savivaldybės administracijos darbuotojais, seniūnais, seniūnaičiais, savivaldybės įmonių, ūkio subjektų ir kitų įstaigų atsakingais atstovais.

Kaišiadorių kultūros centre (Gedimino 40, Kaišiadorys) renginys prasidės 13.00 val. Susitikime-diskusijoje su rajono gyventojais, ūkio subjektų vadovais aktualiais civilinės saugos klausimais kalbėsis Kauno PGV Civilinės saugos skyriaus darbuotojai.

Kretingos rajono kultūros centre (Parodų salė, 3 a., J. Pabrėžos g. 1, Kretinga) 15-17 val. vyks renginys, į kurį pakviesti seniūnijų seniūnai, seniūnaičiai, nevyriausybinių organizacijų nariai, bendruomenių nariai ir gyventojai. Renginio metu informaciją teiks Klaipėdos PGV Civilinės saugos skyriaus, Klaipėdos PGV Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) bei Kretingos rajono savivaldybės administracijos atstovai.

Šiauliuose civilinės saugos renginys „Žinojimas saugo“ 13–16 val. vyks Tilžės g. 225 (PC „Tilžė“), automobilių stovėjimo aikštelėje. Su gyventojais bendraus Šiaulių PGV darbuotojai.

Anykščių rajono savivaldybėje, Ladygos g. 1, 14.30 val. su rajono Šaulių sąjungos jaunaisiais šauliais (9 – 12 klasių moksleiviais bei vyresniais asmenimis) susitiks Panevėžio PGV Civilinės saugos skyriaus vyriausiasis specialistas.

Visą mėnesį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai kartu su šalies savivaldybių civilinės saugos specialistais lankys vietos bendruomenes, mokyklas, susitiks su seniūnais ir socialiniais darbuotojais, senjorais ir negalią turinčiais žmonėmis. Civilinės saugos ekspertai patars, kaip elgtis įvairių ekstremaliųjų situacijų metu, parodys, kaip susikrauti išgyvenimo krepšį, padės nustatyti perspėjimo pranešimus mobiliuosiuose telefonuose, atsakys į kitus gyventojams rūpimus civilinės saugos klausimus.

Susitikimų metu gyventojams taip pat bus pateikiama praktinių patarimų, kaip įsirengti saugią patalpą, ką reikia daryti, jei kilus grėsmei tektų palikti namus, kokia informacija būtų pateikta gyventojams, jei būtų nurodyta evakuotis ir kt.

Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainė LT72.LT

LT72.LT svetainė skirta gyventojų švietimui, padėti pasirengti nelaimėms, joje teikiama aktuali informacija apie gresiančius pavojus šalyje, patariama, kokiomis priemonėmis ar veiksmais galima šių pavojų išvengti arba sušvelninti jų pasekmes,
rekomenduojami taikytini apsaugomieji veiksmai prieš nelaimę, atsitikus nelaimei ir po jos.

Išskiriama penkių žingsnių programa kiekvieno saugumui užtikrinti:

  1. Būkite laiku įspėtas (svetainėje LT72.LT sužinokite, kaip gauti perspėjimo pranešimus savo telefone).
  2. Žinokite, kur slėptis (susiraskite artimiausią kolektyvinės apsaugos statinį, kitą saugią vietą ir aptarkite jo pasirinkimą su artimaisiais įvairių nelaimių atvejais).
  3. Žinokite, kas padės (pasirinkite patikimą konktaktinį asmenį, gyvenantį ne jūsų apylinkėse. Jis bus jūsų prieglobstis nelaimės atveju).
  4. Žinokite savo komandą (kartu su artimaisiais aptarkite, su kuo galite kooperuotis nelaimės atveju, su jais pasikeiskite kontaktine informacija bei sutarkite, kur susitiksite).
  5. Turėkite atsargų (sukaupkite kasdien naudojamų produktų atsargų – tai leis jums ir jūsų artimiesiems išgyventi ir patirti mažesnę žalą).

Iškilus realiai grėsmei – sirenos, trumpieji perspėjimo pranešimai, informacija tiesiogiai paskelbiama per Lietuvos radiją ir televiziją, ypač svarbi perspėjimo informacija gyventojams siunčiama į mobiliuosius telefonus.

Galimai evakuacijai pasirenkite iš anksto – apsvarstykite, ką darysite tuo atveju, jeigu pareigūnai nurodys evakuotis, t. y. išvykti iš namų į saugią teritoriją, iš anksto paprašykite draugų ar giminaičių, kurie gyvena kituose miestuose, kad jie suteiktų prieglobstį nelaimės atveju, evakavimo atvejui būkite prisipildę automobilio degalų baką, būtiniausius daiktus turėkite sudėtus iš anksto.

Išvykimo krepšyje turėtų būti: vanduo, šviesos šaltinis, maisto produktai, drabužiai, įrankių rinkinys, tualetiniai reikmenys, pinigai, juvelyriniai dirbiniai, medikamentai, žaislai, knygos vaikams, radijo imtuvas, šilta antklodė, svarbūs dokumentai.

Daugiau informacijos apie tai, kaip pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu rasite ČIA.

Žinojimas saugo!