Nuo šiandien į klases leista sugrįžti pradinių klasių mokiniams, dalis tėvų sugrįš į darbą, nors dar turi galiojančius nedarbingumo pažymėjimus nesergančių vaikų priežiūrai. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kokiais atvejais, mokykloms atvėrus duris, tėvai ir toliau galės gauti ligos išmokas už nesergančio vaiko priežiūrą.
Jeigu pradinukui pradėjus mokytis mokyklos suole, jį prižiūrėjęs ir mokytis nuotoliniu būdu padėjęs tėtis arba mama sugrįš į darbą, dėl nedarbingumo pažymėjimo nutraukimo į šeimos gydytoją kreiptis nereikia. „Sodra“ tėvams, sugrįžusiems į darbą, ligos išmokų nemokės, ligos išmoką skirs tik už tuos laikotarpius, kai tėtis arba mama negavo darbo užmokesčio.
Jei pradinukas mokysis mišriu būdu arba toliau mokysis nuotoliniu būdu, ligos išmoka už nesergančio vaiko priežiūrą ir toliau galės būti mokama, tačiau tik tais atvejais, kai ligos išmoką gaunantis vienas iš tėvų nedirbs ir negaus jam priklausančio darbo užmokesčio.
Primename, kad, kai karantino metu atsiranda būtinybė prižiūrėti darželinuką, priešmokyklinuką, pradinuką ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokantį vaiką su negalia dirbantiems tėvams, globėjams, seneliams gali būti mokamos ligos išmokos. Ligos išmoka už nesergančio vaiko priežiūrą siekia 65,94 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.
Nedarbingumo pažymėjimas iš pradžių gali būti išduodamas iki 60 kalendorinių dienų, bet ne ilgiau nei baigiasi karantinas ar ekstremalioji situacija. Jei karantinas ir ekstremali padėtis tęsiasi ilgiau, o būtinybė prižiūrėti vaiką iki ketvirtos klasės imtinai bei pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokantį vaiką su negalia išlieka, tuomet nedarbingumo pažymėjimas gali būti pratęsiamas.
Nedarbingumo pažymėjimai gali būti išduodami ir atgaline tvarka, bet ne daugiau nei už 5 darbo dienas.
Šiuo metu galiojantį nedarbingumo pažymėjimą šeimos nario priežiūrai turi apie 13 tūkst. asmenų, kai per pirmąjį karantiną tokių būdavo 50–60 tūkst. Nemaža dalis tėvų prisitaikė prie karantino sąlygų, derina darbą nuotoliniu būdu ir atžalų priežiūrą, dalis jų – naudojasi galimybe vaikus leisti darželius.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija